Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pagėgių
Algimanto Mackaus
gimnazija
Pratęsti mokslo metai Pagėgių ugdymo įstaigose papildyti saugaus elgesio prie vandens, vandenyje ir valtyje užsiėmimais. Saulėti ir šilti orai Pagėgių ugniagesiams ir jauniesiems ugniagesiams – šauliams padėjo pravedant užsiėmimus.

Užsiėmimai sudaryti iš dviejų dalių. Pirmoje dalyje jaunimas supažindintas, kaip saugiai elgtis prie vandens. Antroje dalyje buvo leista išbandyti maudynes su gelbėjimo liemenėmis ir saugiai paplaukioti valtimi. Iš viso užsiėmimuose dalyvavo daugiau nei šimtas penkiasdešimt jaunuolių iš Pagėgių savivaldybės ugdymo įstaigų. Mokyklos paskutinėmis mokslo metų savaitėmis organizavo turistinius žygius, išvykas prie vandens telkinių, todėl praktiniai užsiėmimai labai pravertė. Pagėgių jaunieji ugniagesiai – šauliai labai padėjo vyresniesiems kolegoms, nes užtikrino saugumą prie vandens ir valtyje.
Ugniagesiai primena gyventojams, kad vandens telkiniai yra daug pavojingesni nei priimta manyti. Neapdairu ir kvaila yra manyti, kad vandenyje pramogauti yra saugu neturint asmeninių gelbėjimosi liemenių ar pirminių gelbėjimo priemonių. Maudynės vandenyje, pasiplaukiojimai valtimi ar iškylos prie vandens yra galimos tik apsirūpinus gelbėjimo liemenėmis ir priemonėmis. Suaugusieji privalo jomis pasirūpinti, kad galėtų jaustis saugiai iškylaudami su šeima.
Siekiant išvengti dvigubų-trigubų skendimų, yra draudžiama gelbėti skęstantįjį, jei neturite priemonių ar įgūdžių tą atlikti. Nustatyta, kad 5 metų vaikas gali paskandinti suaugusįjį – jo rankų sukabinimas toks stiprus, kad suaugęs negali išsilaisvinti iš jo. Priėmę sprendimą gelbėti skęstantįjį turite žinoti, ką ir kaip darysite.
Daugiametė praktika byloja, kad dažniausiai skęsta patys gyvybingiausi ir brangiausi mūsų artimieji – tėvai ir vaikai. Pagrindinė skendimų priežastis yra temperatūrų skirtumas tarp mūsų kūno ir vandens. Ilgiau pabuvus vandenyje mūsų kūno temperatūra nukrenta ir sumažėja raumenų ir kitų organų aprūpinimas deguonimi, o judant vandenyje mūsų raumenys greičiau pavargsta, todėl gali sutraukti mėšlungis, sutrikti širdies ritmas, yra galimybė apalpti. Taip gali nutikti, jei plaukiama per pratekantį tvenkinį, kur viduryje teka vėsi vandens srovė. Viso šito galima išvengti darant reguliarias pertraukas ir sušylant krante. Į vandenį galima bristi tik vilkint gelbėjimosi liemenę, nes ištikus nenumatytam atvejui ir nesuteikus operatyvios pagalbos per vieną-dvi minutes žmogus paskęsta ir ugniagesiams gelbėtojams tenka tik ieškoti skenduolių ir grąžinti jų kūnus artimiesiems.
Kitos skendimų priežastys – iškritimas iš valties ir žvejų kelnių (braidžiojimo kelnės) dėvėjimas. Valtimi plaukti galima tik vilkint gelbėjimosi liemenę, nes iškritus iš valties be kitų pagalbos atgal į valtį neįlipama, o iškritimo metu patiriamas stresas ir šokas akimirksniu sukelia paniką tiek įkritusiam, tiek likusiems valtyje. Braidžiojimo kelnės pavojingos tuo, kad įbridus giliau vanduo gali patekti į vidų, tada jau prasideda negrįžtantys procesai – kelnės dėl oro kamščio kojose apverčia žveją ir neleidžia jam atsistoti, tad nuskęstama dar greičiau.
Ugniagesiai tiki, kad gyventojai sąmoningės ir be gelbėjimosi liemenių nelips į vandenį. Renkantis liemenę būtina atkreipti dėmesį į suveržimo ir susegimo sagtis – jos turi saugiai ir tvirtai fiksuoti liemenę prie kūno, privalo būti sagtis tvirtinimui tarp kojų (kad žmogus neišsinertų iš liemenės). Mūsų ir mūsų vaikų sveikata ir gyvybė – juk patys brangiausi dalykai.
Alvydas Mikašauskas,
Pagėgių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas

 

Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazija © 2014